Moduł #1 – FAQ
(Najczęściej Zadawane Pytania)

 

1. Co robić z różnymi materiałami w postaci kartek, notatek, ulotek, wizytówek itp.? Gdzie to wszystko trzymać? Czy mam to przyczepiać do tablicy magnetycznej?

Na tablicy powinny się znajdować wyłącznie materiały związane z naszymi celami, misją oraz rzeczy związane z motywowaniem nas (Tabela Produktywności itp.). Notatki, ulotki itd. powinny znaleźć się w osobnym archiwum (np. kartonowe pudło, teczka, segregator).

Jeśli musisz np. przeczytać jakieś czasopismo – nie przyczepiaj go do tablicy, tylko zapisz sobie w Poczeklani lub w Planie Dnia, że masz go przeczytać. Trzymaj go w innym miejscu.

2. Dlaczego planujemy też sobotę i niedzielę? Większość ludzi nie pracuje w weekendy.

Nasze plany nie powinny dotyczyć wyłącznie pracy, ale całego naszego życia. W niedzielę jako zadanie do wykonania możemy sobie wyznaczyć „pojechać do lasu”. Powinniśmy planować także nasz odpoczynek i czas wolny.

3. Mam pytanie dotyczące tworzenia Planu Dnia. Mam wybrane kilka najważniejszych zadań, które chciałbym wykonać danego dnia, ale wciąż nie wiem jak się za nie zabrać. Wciąż mam mętlik w głowie i brakuje mi motywacji. Jak temu zaradzić?

Sprawę motywacji będziemy dokładnie poruszali w module #2, ale już teraz dam Ci kilka pomocnych wskazówek.

Jeśli wybrałeś kilka ważnych zadań – zdecyduj, które z nich jest najważniejsze. Jeśli wszystkie takie się wydają – wybierz, które musisz wykonać najwcześniej, a które mogą poczekać do jutra. Zbyt wiele zadań może być przyczyną mętliku w głowie.

Kolejna sprawa – pamiętaj o tworzeniu Planu Działania do każdego zadania. Jeśli skupiasz się na tylko jednym najważniejszym zadaniu – stwórz plan tylko do niego. Krok po kroku. Obejrzyj sobie jeszcze raz wideo: Cały System W Praktyce.

Jest jeszcze wiele świetnych technik motywacyjnych, które warto poznać. Dlatego jeśli masz taką możliwość, zapisz się na moduł #2.

4. Nie stać mnie na tablicę magnetyczną. Co mam zrobić?

Możesz korzystać z bloku A3. Nie jest to tak wygodne, ale też działa.

Ewentualnie poszukaj tablic używanych lub w mniejszym rozmiarze. Są wtedy dużo tańsze.

5. Nie mam miejsca na tablicę magnetyczną. Co mam zrobić?

Patrz punkt powyżej.

6. Tablica magnetyczna w moim przypadku będzie nieporęczna. Co zrobić?

Korzystaj z terminarza książkowego. Doklej (doczep) do niego na końcu dodatkowe czyste kartki, które będą służyły jako Poczekalnia. Przyda się też miejsce na Materiały Dodatkowe (dodatkowa koszulka lub zakładka).

7. Jak duża ma być tablica magnetyczna?

Ogólnie tak duża, aby spełniała swoją funkcję. Ja zalecam min. 90×120 cm, ale mniejsze tablice też mogą być wystarczające. To zależy od danej osoby i liczby codziennych zadań.

Z pewnością lepiej jest mieć małą tablicę niż żadnej.

8. Nie wiem jeszcze jak miałbym zrealizować te największe cele 10-letnie, bo trochę mnie poniosło i trudno je będzie osiągnąć.

Teraz jeszcze nie musisz wiedzieć jak je osiągnąć! Musisz wiedzieć czego chcesz. Pomysły na realizację pojawią się później same. Nie martw się wielkością celu. Dobrze, że masz wielkie cele, bo możesz trafić tylko tak wysoko, jak wysoko celujesz.

Z czasem ścieżka do celu zrobi się wyraźniejsza. Wszystko się rozjaśni. Będziesz wiedział jakie kroki musisz uczynić, aby ten wielki cel osiągnąć. Potem pozostanie wykonanie pierwszego kroku. Następnie drugiego. Trzeciego. Czwartego… Aż nim się obejrzysz – będziesz u celu.